Kwasy AHA i BHA – różnice i podobieństwa

Kwasy kosmetyczne kojarzą Ci się z silnie działającymi substancjami, które stosuje się w salonach kosmetycznych? Musisz wiedzieć, że kwasy są obecne nie tylko w preparatach nakładanych na twarz przez kosmetyczkę, ale także w wielu gotowych kosmetykach. Kosmetyki z kwasami można przygotować także w domowym zaciszu. Poniżej znajdziesz ważne informacje na temat kwasów AHA i BHA – oba złuszczają skórę, aby poprawić jej wygląd, ale działają inaczej!

Artykuł sponsorowany

Kwasy AHA i BHA – co je łączy?

Kobieta z nałożonym kosmetykiem na twarzy

Kwasy kosmetyczne są substancjami należącymi do grupy hydroksykwasów. Zawierają w cząsteczce grupę karboksylową -COOH oraz grupę hydroksylową -OH. Podstawą podziału kwasów na AHA i BHA jest położenie grupy hydroksylowej względem grupy karboksylowej w cząsteczce kwasu. Zarówno AHA i BHA to kwasy złuszczające skórę, jednak ich działanie jest odmienne. Pamiętaj o tym, że dobra znajomość właściwości kwasów jest konieczna do ich bezpiecznego stosowania. Bardzo ważne jest przestrzeganie zalecanych stężeń, ale to oczywiście nie wszystko!

Jak działają kwasy AHA?

AHA to skrót od alfa-hydroksykwasów. Te rozpuszczalne w wodzie kwasy, zwane także kwasami owocowymi, pochodzą z trzciny cukrowej, kwaśnego mleka, klonu cukrowego i słodkich owoców, np. z borówki czarnej, pomarańczy i cytryny. Przykładem kwasów AHA są kwasy: glikolowy, mlekowy, migdałowy, winowy, szikimowy i cytrynowy.

Kwasy AHA po zaaplikowaniu na skórę powodują rozpad substancji łączących martwe komórki skóry. Kwasy te złuszczają martwe komórki naskórka, zabijają bakterie, regulują pracę gruczołów łojowych i rozjaśniają przebarwienia. Oprócz tego, nawilżają oraz spłycają zmarszczki oraz poprawiają elastyczność skóry. Kwasy AHA ułatwiają również przenikanie przez naskórek składników aktywnych, wzmacniając działanie serum i kremów.

Co wyróżnia kwasy BHA?

Kwasy BHA, czyli beta-hydroksykwasy, to substancje rozpuszczalne w oleju. Wnikają w pory, aby usunąć brud i sebum. Ich zadaniem jest odblokowanie porów, wyrównanie kolorytu skóry, a także redukcja stanów zapalnych związanych z trądzikiem zapalnym i różowatym. Kwasy BHA są najbardziej odpowiednie dla osób o skórze mieszanej, tłustej lub trądzikowej, choć mogą je stosować także osoby z innymi typami skóry (zwłaszcza z cerą z przebarwieniami).

Jednym z najczęściej stosowanych beta-hydroksykwasów jest kwas salicylowy, który doskonale sprawdza się w przypadku skóry tłustej i trądzikowej. Jest to substancja o działaniu keratolitycznym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Czysty kwas salicylowy w postaci białego proszku, przeznaczony do stosowania jako składnik kosmetyków DIY albo jako dodatek do gotowych kosmetyków, znajdziesz na stronie: https://ecospa.pl/kwas-salicylowy.

Kwasy AHA i BHA – podsumowanie

Kobieta aplikująca kwas na skórę twarzy

Kwasy AHA jak i BHA działają na skórę złuszczająco, jednak kwasy BHA wnikają w głębsze partie skóry. Oba te kwasy zmniejszają widoczność porów i redukują stany zapalne, a także wyrównują koloryt skóry oraz wygładzają ją. Kwasy AHA są polecane zwłaszcza osobom z cerą suchą i dojrzałą, z kolei kwasy BHA są najlepsze dla kobiet i mężczyzn zmagających się z nadmiarem sebum i z trądzikiem. 

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak stosować kwasy i które z nich będą dla Ciebie najlepsze, skonsultuj się z kosmetologiem. Pierwsze zabiegi warto wykonać w renomowanym gabinecie, zwłaszcza jeśli ma się wrażliwą skórę. Gdy specjalista dobierze już kwasy, a także określi ich stężenie i częstotliwość stosowania, można bez obaw stosować te substancje w domowych warunkach. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeczytaj również