Czy wiesz czym jest porowatość włosów i dlaczego to ważne?

Świadoma pielęgnacja zakłada precyzyjne określenie rodzaju włosów, w tym także stopnia ich porowatości. Mając taką wiedzę, jesteś w stanie coraz lepiej dbać o włosy i dostarczać im dokładnie takich kosmetyków jakich potrzebują. Czy znasz określenie porowatości włosów i wiesz co tak naprawdę oznacza? Do czego przydaje się taka wiedza w pielęgnacji?

Artykuł sponsorowany

Jaką mam porowatość włosów?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaką dokładnie masz określoną porowatość włosów, możesz udać się do fryzjera lub do trychologa i spróbować to określić u specjalisty. W sieci znajduje się dużo testów online, które dość łatwo pomogą ci określić swój rodzaj włosów. Znany jest także popularny test ze szklanka wody. Na czym on dokładnie polega? Napełnij szklankę wodą o temperaturze pokojowej, a potem weź kilka włosów i zanurz w tej szklance. Jeśli włosy spadają na dno, twoje włosy są wysokoporowate. Jeśli masz włosy średnioporowate, to włos będzie utrzymywał się na powierzchni przez kilka minut, a następnie częściowo się zanurzy. Z kolei włosy niskoporowate przez cały czas będą utrzymywać się na powierzchni. Każdy może spróbować wykonać taki test online, aby upewnić się co do rodzaju swoich włosów. Na rynku są obecnie dostępne kosmetyki dla kosmyków o różnej porowatości, dlatego bez problemu można wybrać coś dla siebie.

Włosy wysokoporowate to największe wyzwanie w pielęgnacji

Jeśli chodzi o porowatość włosów, to jest ona ściśle związana z budową włosa. Na jego powierzchni występuje dużo drobnych łusek, czyli warstwa ochronna i teraz to w jakim stopniu łuski włosa są odchylone od kory, decyduje o ich porowatości. Włosy mogą być wysokoporowate, średnioporowate lub niskoporowate. Włosy wysokoporowate są niestety najtrudniejsze w pielęgnacji. Dzieje się tak dlatego, że pasma są najbardziej odchylone od kory włosa, przez co są podatne na czynniki zewnętrzne, a przy tym szorstkie. Taki włos szybko się puszy i lubi emolienty w pielęgnacji. Kluczowe jest zabezpieczenie końcówek. Wszelkiego rodzaju olejki pomogą włosom wygładzić się i uelastycznić.

Masz włosy średnio- i niskoporowate? Przeczytaj te wskazówki

Włosy średnioporowate mają średnie odchylenie łuski od kory włosa, przez co są określane jako normalne i najłatwiejsze w pielęgnacji. Takie włosy są zazwyczaj w dobrej kondycji, chociaż czasem mogą się puszyć. To czego potrzebują to przede wszystkim wzmocnienie, odżywienie i wygładzenie. Możesz użyć na przykład produktów z aloesem i kokosem, które dodadzą kosmykom gładkości i sprężystości. A jakie to włosy niskoporowate? Wydaje się, że to najmniej problematyczny typ włosów do pielęgnacji, bo zazwyczaj są one lśniące i gęste, a także nie mają tendencji do puszenia się. Jedyny problem z takimi włosami to pozbawienie objętości i to, że bardzo szybko obciążają się kosmetykami i mogą być oklapnięte u góry. Z racji tego, że łuski włosów są zamknięte, substancje odżywcze z kosmetyków mają utrudniony dostęp do wnętrza włosów. Dlatego podstawowe zadanie w pielęgnacji takich włosów to oczyszczanie ich i używanie lekkich kosmetyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeczytaj również